Betonové tvárnice se prý snadno dají zdít svépomocí. Nevím jestli bych to dokázal dostatečně rovně a navíc jsou to desítky tun materiálu. Proto jsem zdění přenechal partě zedníků.
Problém je, že betonové skořepinové tvárnice málo kdo zná a i projektant mi kreslil projekt podle toho, co si o tom přečetl na internetu. Zedník, kterému to taky není jasné a má snahu se ptát projektanta, no nevím jak by tohle dopadlo. Nakonec jsem sehnal firmu Farbár, kde s tímto materiálem mají zkušenosti.
V různých diskusích na netu jsem četl, proč se lidi bojí z betonových tvárnic stavět. Nelíbí se jim doporučované vnitřní zateplení a nevědí, jak v tom při vnějším zateplení tahat rozvody. Měl jsem určitou představu, jen jsem nevěděl co je tam za problém, proč to lidi takhle dávno nedělají. Povedlo se, viz elektrika.
Zdění probíhalo rychle. Počasí nám přálo a za 7 dní se dělal věnec. Betonové tvárnice se zdí buď na tvrdou maltu, nebo na beton 1:7. Malta prý lépe drží tvar, lépe se s ní dělá. Zdilo se na maltu Multibat. Některé dny přišlo 6 zedníků, někdy jen čtyři.
Tvárnice Neico jsou dělitelné v rastru 10 cm. Snažil jsem se do tohoto rastru zaokrouhlovat rozměry a vzdálenosti oken (žena chtěla občas něco jinak), u výrobce jsem zjišťoval kolik tvárnic je dělitelných 2:3 a kolik 1:4. Všechno je zbytečné, zedníci vzali flexku a řezali tvárnice podle potřeby. Je to přesné a rychlé.
"Povedlo se", že dvě tvárnice praskly. Jedna rohová, asi při umísťování armovacích drátů a prolévání betonem.Odštíplý roh tvárnice byl odstraněn a vyplněn betonem. Tvárnice mezi dveřmi a oknem není pro pevnost důležitá. I tohle by šlo opravit - vyříznout kus flexkou a vyplnit betonem, ale zdivo je provázané dostatečně a zpevněné prolitím jak u dveří, tak i u okna. Tak se s tím nic nedělalo.
.