Fasádou vlastně končí venkovní práce a stavba už vypadá jako dům. Hned po postavení lešení zedníci dolepili polystyrén na štítech a natáhli lepidlo s perlinkou. Lešení stálo u domu týden, což je doba nutná pro dozrání lepidla na polystyrénu. Za ten týden se muselo dodělat podbití štítů, zadat výrobu parapetů a parapety namontovat. Také definitivně rozhodnout odstín fasády (rozhodovala žena a bylo to složité) a fasádu objednat. Bylo to časově akorát.
Protože se mi už dříve natahování lepidla příliš nedařilo a na jižní stěně se přes zimu objevily praskliny, nechal jsem zedníky aby tady natáhli druhou vrstvu perlinky. Bude tam terasa, větší odolnost stěny se hodí.
Parapety jsme si změřili a nechali vyrobit z titanzinku. Z titanzinku jsou i okapy. Protože máme vnější hranu oken do roviny se zdí, 20cm ostění je tvořeno pouze polystyrénem a není problém jej vybrousit trochu do šikma. Ostění je otevřené cca o 3,5cm. Vypadá to lépe a v místnostech je více světla. Výrobci oken, kteří nabízejí parapety z tlustého hliníku a s plastovými okraji, takové parapety obvykle dodat nedovedou a našemu požadavku se dost divili. Pro klempíře to není problém. Takhle otevřené ostění se dá vidět i na některých starých domech.
Parapety jsem měl před montáží otřít ředidlem nebo lihem. Klempíři si kreslili čáry fixem a kde na okraji čára zůstala, rozpustilo se barvivo do omítky. Je to však vidět jen z blízka a fixy časem blednou.
Fasáda je problém, její úspěšné natažení závisí na počasí. To nám přálo, přišla studená fronta a nepršelo. Problém však nastal s množstvím nakoupené fasády.
Pro vypočítanou plochu 172m2 jsme koupili 600kg omítky Baumit Silicon top se zrnitostí 2mm. Pro výrobcem udávanou spotřebu 3,2kg/m2 jsme tedy koupili o 11% více. Zedníci tvrdili, že tloušťka vrstvy a tedy i spotřeba je daná velikostí zrn a nelze toho tam nanést více. Když se však na stěnu s plochou 61m2 spotřebovalo skoro 9 kyblíků po 30 kg a spotřeba vycházela asi 4,2kg/m2, bylo jasné že je něco špatně a že takhle omítku nedokončíme. Potřeboval jsem rychle namíchat další omítku. Byl pátek ráno a volal jsem několikrát do Baumitu na číslo uvedené na kyblíku. Bylo tam vždycky hlášení, že nikdo není přítomen a mám zavolat později. Internet na stavbě nemám a tak jsem zavolal prodejci, do firmy Pokver. Paní se snažila vyjednávat, ale marně. Prý že omítku namíchají až v pondělí a možná až odpoledne.
Protože zedníci mají dobré zkušenosti s omítkami BASF, které míchají stavebniny Bauma v Bezděčíně, risknul jsem to. Zptal jsem se, jestli by trefili odstím podle vzorníku Baumitu. Za hodinu jel pan Farbár pro fasádu. S tou od Baumitu nedodělali ani celou jižní stěnu (cca 105 kg nestačilo na 26m2, spotřeba přes 4,1kg/m2). Aby přechod nebyl tak výrazný, na zbytek stěny se obě fasády smíchaly. Kdo to hledá, ten přechod najde. Stejně to ale trefili lépe, než jsem očekával.
Severní strana se dělala už pouze fasádou BASF, tam výrobcem udávaná spotřeba 3kg/m2 souhlasila. Protože se jeden kyblík neplánovaně spotřeboval na kus jižní stěny, jelo se ještě pro jistotu pro další dva. Necelý kyblík nakonec zbyl.
Samosřejmě by bylo zajímavé zjistit, jak k tomuto hrubému rozdílu došlo. Výrobce ve svých materiálech píše, že pokud je spotřeba větší, je to chybou zpracování. Zedníci už těch fasád udělali hodně a u jiných výrobců jim to vychází. Naposled se jim 4 kyblíky nedostávaly prý vloni, když dělali fasádu s Baumitem. Pokud vyloučíme chybu ve výpočtu plochy (několikrát kontrolováno), zbývají dvě možnosti. Hrubší zrnitost omítky a tím větší tloušťka vrstvy, nebo nás výrobce ošidil. Nádoby byly naplněné cca 7-8 cm pod okraj. Nenapadlo mě brát na stavbu váhu a po spotřebování to už asi nikdo nezjistí. Na zem spadlo při zpracování jen zanedbatelné minimum, které trochu zašpinilo pruh široký 10cm.
.