V domě s dřevěnou konstrukcí stropu je problém v podkroví dělat zděné příčky - i když v projektu to mám a má to tak i soused. Dal jsem na radu zedníka, že na dřevo, které pracuje, patří lehké příčky ze sádrokartonu. Sádrokarton na stropech je snad jediná možnost. Ihned jak vyschlo vlhko z omítek, přivezli sádrokarton. Nejprve zedníci všude namontovali rastry, pak jsem do stropů namontoval vše potřebné. A je toho dost. Abych to stihnul, musel jsem v této fázi zedníky na týden odvolat.
Nízkoenergetický dům by měl mít rekuperační větrání. Centrální větrací systémy s velkým výměníkem se mi nelíbí, vyžadují po celém domě natahat spoustu trubek. Tlakový rozdíl mezi přiváděným a odváděným vzduchem musí být dostatečný na to, aby se vzduch samovolně nedostával mezi jednotlivými místnostmi, i když je venku větrno a někde se otevřou dveře nebo okno. Z toho vychází poměrně značný výkon ventilátoru a takový systém se pak stejně provozuje jen krátkodobě. Pro mě je vzhledem ke konstrukci domu jednodušší použít lokální výměníky pro jednotlivé místnosti. Výměníky budou umístěny v trojúhelníkách v přesahu střechy a odsud vedou trubky pouze ve směru trámů, takže se schovají do stropů.
Původně jsem chtěl použít hliníkové flexibilní trubky, které jsou pro tento účel určené. Zedníci mi to moc nedoporučovali. Trubky jsou z dost tenké fólie, která toho moc nevydrží. Navíc je povrch vlnitý a tyto záhyby není možné čistit. Doporučili mi použít kanalizační trubky systému HT (spoje těsněné gumičkama). Mají hladký povrch, při čištění není problém s jejich pevností.
Elektroinstalaci ve zdech mám tahanou samostatnými vodiči v trubkách. Moc se to už dneska nedělá, je to pracnější než tahat kabely. U zásuvek to má opodstatnění v tom, že není problém dodatečně někam přidat zásuvku. Vychází to i z metody pokládání husích krků při zdění. Byl by problém při zdění zakládat kabely, vědět kde přesně budou zásuvky a dělat tam výřezy pro krabice. Založit husí krk po celé délce zdi bylo poměrně snadné.
Stejným způsobem jsem v přízemí tahal i osvětlení. Husí krky ze stropu k vypínačům byly založené už při zdění, dál jsem po stropech pokračoval pevnými trubkami.
Tady jsem narazil na jedno omezení. Původně jsem předpokládal, že jednotlivé světelné okruhy budu moci podle potřeby přepojit na 230V (klasické žárovky) a 36V DC (LED svítidla). Byla by to komplikace, proto je celé osvětlení koncipováno pouze keo LED moduly v soustavě 36V DC. Tomu byly podřízeny i barvy vodičů (červená a modrá), ke svítidlům není zavedený vodič PE. Trubky končí u svítidel v krabicích, které mají ve vatě vytvořit prostor pro elektroniku svítidla. Mezi některými svítidly jsou nataženy i další vodiče pro řízení jasu a pro nevypínané napájení pohybového čidla.
Tahání trubek a protahování drátů v přízemí bylo dost pracné. Proto v podkroví, kde je veškerá elektrika schovaná v sádrokartonech, jsem tahal kabely. Po natažení parotěsné fólie ve stropech se průchody kabelu olepily páskou. Trochu jsem to neodhadnul, asi ještě budu mít problémy. Kabel CYKY je dost tvrdý a potřebuju bez potrhání pásky a fólie udělat nad sádrokartonem smyčku, vytáhnout jen konec a připojit k předřadníku svítidla. Měl jsem použít měkké kabely s lankovými vodiči. Pro každé LED svítidlo jsem do stropu umísťoval rozměrné chladiče, na chladič bude připevněn hliníkový plošný spoj s LED diodami. Chladič je ve stopě umístěn volně, aby ho bylo možné při instalaci modulu elektroniky odsunout.
Po zavedení elektriky mě ještě čekaly odpady a voda. Projekt neřešil způsob vedení odpadu k hornímu záchodu, je potřeba s ním projít napříč přes trámy. Naštěstí jsme si v přízemí zvedli stropy o jednu tvárnici (20cm), tak nebylo problém v předsíni strop snížit. Odpady jsem instaloval až po instalaci horního záchodu a bidetu. Pro vodu jsem použil méně běžné trubky 16mm, mají menší objem a po puštění teplé vody se voda rychleji odtočí. Stejně toho nakonec moc nezískám, stoupačka má pro napouštění vany průměr 20mm. Umístění trubek ve stropech a v příčkách mi trochu vadí (co kdyby něco teklo), ale dnes se to tak dělá. Svařované vodovodní trubky PPR a kanalizační trubky HT by měly být spolehlivé ... no snad.
Do jižní šikminy jsem ještě položil trubky pro chlazení. Celý okruh podlahového topení bude v létě využit pro klimatizaci. Voda ze studně, která v zimním období předává teplo do výměníku tepelného čerpadla (ochlazuje se) a vsakuje se zpátky do země, v létě přes výměník ochlazuje okruh podlahového topení a do země se vsakuje mírně ohřátá. Je to provozně nejlevnější klimatizace, v provozu jsou jen dvě oběhová čerpadla. Zatím co všude jinde by pro klimatizaci měla stačit podlaha, teplo pronikající z rozpálené střechy šikminou je nejlepší likvidoat přímo tam, kudy přichází. Proto byl v šikmině umístěn rastr z trubek a pro rozvádění tepla jsou na trubkách Al fólie tl. 0,1mm.
Trubky jsou zavěšeny jen volně pomocí provázků a počítá se s tím, že vlivem dilatace se budou ve vatě pohybovat volné konce smyček. Fólie by po přitisknutí sádrokartonu k vatě měly trubky udržet. Jak to bude fungovat je otázka, odpojit se to dá kdykoliv.
Sádrokartony opět dělala firma Farbár, která mi dosud dělala všechny stavební práce, na které jsem nestačil sám.
.