Úvodní stránka
domeček z čeho stavět čím topit projekt pozemek základy podsyp bednění lití desky zdění elektroinstalace vazníky střecha okna polystyrén palubky fasáda omítky sádrokarton hromosvod podlahy a topení koupelna
zkušenosti

Okna

Výběr oken byl velký problém, výrobců je celá řada. Předpokládal jsem, že všichni dělají to samé a budou se jen trochu lišit v cenách. Jenže co výrobce, to jiná okna. Problém byl v nabídkách se orientovat a správně si vybrat. Tlačil nás čas, v podkroví byly na podlaze OSB desky a při každém větším dešti na ně pršelo. Za týden jsem se musel stát odborníkem přes okna :-) Všichni výrobci mají jedno společné. Jejich okna jsou nejlepší, mají proti konkurenci něco navíc a ostatní vozí "ty levné profily" z Polska. Sešly si mi doma čtyři nabídky, každý nabízel něco úplně jiného. Měl jsem jasno pouze v tom, že chci trojskla. Né však pokud budou příliš drahá.

Firma Petis nabízela do trojskel superčiré sklo. Když má jedno sklo tloušťku 4 mm, u trojskla koukáme přes 12 mm skla. Určité opodstatnění by to mělo, ale stejně průhlednost nejvíc omezí pokovené sklo. Ženě se nelíbily příliš členité rámy, prý se to špatně uklízí. Jako novinku nabízeli meziskelní žaluzie ovládané magnetem. Trochu drahá sranda, navíc málo účinná a lamely žaluzií tvoří mezi skly tepelný most. A to jsem ještě nevěděl, že žaluzie se nadají srolovat, pouze lamely naklápět.

Ve firmě Kobla jsme se dozvěděli, co máme na domečku špatně. Moje žena chtěla místo původních jednokřídlých se šířkou 90 cm dvojkřídlá 120 cm. Dvoukřídlá okna široká 120 cm jsou příliš úzká, hodně plochy zaberou rámy. Jednokřídlá okna jsou zase podle mé ženy nepraktická, otevřené okno v místnosti překáží (zkušenosti z paneláku). Balkónové dveře široké 120 cm (zase nápad mojí ženy - v projektu bylo 90 cm) je prý největší problém. Na jednokřídlé je to moc, na dvoukřídlé zase málo - jedním otevřeným křídlem neprojdu. K trojsklům se již doporučuje rámy těsnit těsnící páskou. Když nám pán říkal že v papírech to sice doporučují, ale nedává se to, protože kdo by se s tím dělal, zkusili jsme raději štěstí jinde. Otvor pro balkónové dveře jsem prořezal ze 120 na 135 cm. Víc to nešlo, zbavil bych se výztuže v tvárnicích (zalití tvárnic betonem). I tak jsem musel přemístit vypínač a přívod k němu.

Ve firmě Mados jsme se zase dozvěděli, že nejkritičtější je životnost kování a zejména pantů. Prý nastávají problémy už po 5 letech a pokud budeme mít okna "od těch levných firem", které za pár let nemusí existovat, nikdo nám je už neopraví. Trojskla nám moc nedoporučovali, prý to při měření tepelných ztrát vycházelo téměř stejně jako dvojskla. Zajímavé. Navíc trojskla prý více zatěžují kování. Pokud chceme trojskla, mají novinku - rámy které mají uvnitř místo kovové výztuže laminátovou. Potom prý panty trojskla unesou a okna mají i nižší prostup tepla. Do balkónových dveří nedávají trojskla pro velkou hmotnost vůbec.

Další informace mám od sousedů, kteří už delší dobu bydlí. Rámy oken v barvě dřeva se vlní a zkroucené vchodové plastové dveře jim měnili už v záruce. Jedna sousedka má okna od Madosu a druhá od Vekry.

Množství protichůdných informací mě donutilo hledat na internetu rozumy. Našel jsem poradnu firmy Okna EU a chtěl jsem si to ujasnit. Jejich technik mi vše vysvětlil. Problém není v pantech (ty mají zatižitelnost dostatečnou), ale často ve špatném uchycení rámů do ostění. Kovová výztuž není tak těžká aby podstatně zatížila rámy. Laminátová výztuž je už velmi stará "novinka". Má sice nižší tepelné ztráty, ale její tuhost je problematická, zvlášť po zahřátí sluníčkem. Proto od této technologie většina firem ustupuje. Na kroucení jsou náchylnější tmavá okna, sluníčko je zahřívá na vyšší teplotu.

Výsledkem debaty byla též nabídka od firmy Okna EU, prodávají okna Slovaktual. Skla jsou do rámu lepená, což zlepšuje zvukovou i tepelnou izolaci. Rámy mají středové těsnění, které chrání kování proti venkovnímu prostředí. Ve Vekře mě před těmito okny varovali, prý lepené sklo neopraví nikdo jiný než výrobce a musí se k výrobci posílat. Technik od firmy Okna EU mi však vysvětlil, že skla jsou lepená pouze silikonem, který se vyřízne a z rámu vyloupne. Prý je to při výměně skla jen 10 minut práce navíc. Vchodové dveře dělají pouze hliníkové. Je to sice o něco dražší, ale na rozdíl od plastu nejsou problémy s kroucením. Zajímavé je, že plastové výplně jsou dražší než trojsklo a mají i horší prostup tepla. Proto volíme vchodové dveře celé prosklené a pouze dveře do dílny (kde se nebude topit stále) mají plastovou výplň a menší šířku rámu. Jsme všichni vysocí, chceme dveře 230 cm a to by byl též u plastových dveří problém.

Vzhledem k použitému stavebnímu materiálu bylo nutné otvory pro okna předem připravit. Pokud je stěna postavena správně, okolo oken jsou zalité rohové tvárnice a nad okny kompaktní betonový překlad. Pod parapetem jsou však tvárnice duté s tloušťkou stěny 2 cm. V těch nedrží hmoždinky ani turbošrouby. U většiny oken v přízemí jsem parapety snižoval o půlku tvárnice, rozřezané tvárnice jsem zalíval betonem. Tam kde jsem nechal tvárnice celé, jsem v nich v místě kam přijdou šrouby, prořezal díry a dutiny vyplnil betonem. Je potřeba se předem domluvit s montážní firmou, kam se budou dávat kotvící pásky a kam turbošrouby (díry v ostění vycházejí úplně jinam). U širokých štulpových oken má prý rám dole tendenci prohýbat se nahoru a je vhodné dát doprostřed turbošroub. Při venkovním zateplení se okna montují na vnější okraj ostění.

okna_01.jpg
okna_02.jpg
okna_03.jpg
okna_04.jpg
okna_05.jpg
okna_06.jpg
okna_07.jpg
okna_08.jpg
okna_09.jpg
okna_10.jpg
okna_11.jpg
okna_12.jpg

Okna jsou montovaná na kotvící pásky a u pantů jsou navíc turbošrouby. Na vnitřní straně je nalepená těsnící píska. Na vnější straně, kam přijde polystyrén, páska není potřeba. Ochranné fólie budou z rámů odstraněny až po dokončení omítek.

Určitá nespokojenost je pouze s tím, jaké jsme si zvolili rozměry oken a balkónových dveří. Okna jsou sice větší než v projektu, ale tam se počítalo s jednokřídlými. Protože jsem původně nepočítal s trojskly a snažil jsem se udržet nízké tepelné ztráty, nechtěl jsem okna zvětšovat příliš. Navíc trojskla mají přece jen nižší průhlednost a i to je důvod pro větší okna. Jenže když stavební otvory pro okna vypadaly tak velké :-) Okna mohla být klidně o 30 cm širší. Takže už vím to, co ví sousedi už dávno. Chtělo by to barák prodat a při stavbě nového se vyvarovat všech chyb...




.