logo

zpět na hlavní menu

úvod kond. mikrofon různé měřící doplňky plošné spoje různé zdroje oprava TV ovladače grafy a vzorce antény vysílač AM různé mimo téma, léčitelství

fotky

stavba domečku

mail:
info@vaelektronik.cz
pozadí

Oprava TV ovladače, z gumové klávesnice fóliová

ovladač U některých výrobků spotřební elektroniky se šetří tak, že výrobek jen s malou rezervou přežije záruční lhůtu. Zatím co televize Funai nám sloužila 12 let, "vymačkání" tlačítek u ovladače se projevovalo už po 3 letech. Zatím co kvalitnější klávesnice jsou obvykle fóliové, zde se uhlíkové plošky na desce propojovaly tlačítkem z vodivé gumy. Jak se časem uhlík z gumy vymačká, tlačítko potřebuje čím dál větší sílu, až je nakonec prohlášeno za vadné.

Existuje možnost, jak takovou klávesnici předělat na fóliovou. Tato fóliová klávesnice sloužila bez problémů 10 let a sloužila by i dál, kdyby televize neskončila na sběrném dvoře.

kondenzátor Princip fóliových tlačítek je v tom, že měděná fólie podložená po obvodu (přilepená plastovou fólií) se po promáčknutí vrátí vlastní pružností. Přilepení brání posunu a tím i odírání uhlíkových plošek na desce. K výrobě klávesnice potřebujeme samolepící fólie (některé jsou vhodnější oboustranné) a tenkou měděnou fólii.

Velmi tenkou měděnou fólii jsem tehdy získal rozebráním tesláckého slídového kondenzátoru. Použitelná je např. i fólie vkládaná jako stínící do transformátorů, musí však být dokonale rovná.

Postup výroby je snad dostatečně jasný z fotek, i když já jsem to fotil obráceně. Při rozebírání, než ovladač následoval televizi do sběrného dvora.

sestavená klávesnice

všechny vrstvy klávesnice

vrstvy1

vrstvy2

vrstvy3