Úvodní stránka
domeček z čeho stavět čím topit projekt pozemek základy podsyp bednění lití desky zdění elektroinstalace vazníky střecha okna polystyrén palubky fasáda omítky sádrokarton hromosvod podlahy a topení koupelna
zkušenosti

Ještě před úvodem...

Domeček je začátkem roku 2019 už dostavěný, zkolaudovaný a jen není čas na doplnění všech textů. Postupně to taky nějak dodělám... a tak do textu dopisuji poznámky tak, aby se to odlišilo

stavba domečku

Stavbu domu jsem pojal jako takový hoby projekt, dost věcí si tam budu dělat sám. Především se snažím dobře rozhodnout celkovou koncepci, stavební materiály ... a o tom přesvědčit projektanta. O něčem zase přesvědčoval (a v něčem i přesvědčil) on mě. V průběhu stavby se názory tříbí, ale to už bývá pozdě.

Svépomocná výstavba je sice pomalá, jen když zbyde čas. Co mi dělají řemeslníci, taky sleduju průběžně. Rozhodně se tak nemohu dostat do situace jako když firma postaví dům na klíč a pak nastanou reklamační tahanice...

Teda nastaly s podlahou, ale vzdal jsem to a po řemeslníkách jsem si to raději dodělal sám.

Co si dělám sám, nedělám zdaleka jen proto abych ušetřil. Často vymýšlím netypická řešení, která bych řemeslníkům musel asi složitě vysvětlovat. A pak ta radost z toho, co se už povedlo :-)

Těch příkladů, co se už povedlo, je víc. Třeba izolované základy bez bednění, polystyrén pro izolaci základů je přilepený pěnou k hlíně. Nebo elektroinstalace tahaná v tvárnicích už při zdění. Připravoval se třeba "elektronický světlík" k osvětlení prostoru nad schody. FV panel 100W + výkonové LED diody vyjde 2x levněji než světlík se světlovodem a nenaruší tepelné izolace. Přebytečný výkon panelu se pak využije pro napájení dalších drobných spotřebičů, např. ventilátory větrání.

No nakonec to se světlíkem dopadlo jinak. Není potřeba na chodbě svítit přes den a protože v celém domě používám LED osvětlení napájené z 36V DC, využívám energii z panelu pro svícení.

Samosřejmě jsou práce, které si musím zadat. Třeba zdění, střechu, asi i omítky a sádrokartony... Také jsou věci, které řemeslníci dobře znají a svépomocný stavebník tyto "finty" obtížně někde shání.

Tuto stránku dělám jako mnoho jiných stavebníků jako jakýsi stavební denník. Pokud zároveň poslouží dalším svépomocným stavebníkům třeba jako inspirace, pak splnila svůj účel.
.