Úvodní stránka
domeček z čeho stavět čím topit projekt pozemek základy podsyp bednění lití desky zdění elektroinstalace vazníky střecha okna polystyrén palubky fasáda omítky sádrokarton hromosvod podlahy a topení koupelna
zkušenosti

Projekt

Projekt jsem si nechal zpracovat od projektanta Václava Drábka. Pan Drábek projektuje levné rodinné domy. Projekt počítá se svépomocnou výstavbou, práce se pak nepočítá. Problémy tohoto přístupu jsou dva.

Výsledek - něco si uděláme sami, ale značnou část prací si zaplatíme. Potom je ale cena úplně jinde. Kdo staví poprvé a těší se podobně jako já, co si všechno na stavbě udělá sám, postupně je vtahován do reality. To bychom si měli uvědomit ještě před začátkem výstavby.

K projektantovi jsem šel s představou, jak má dům vypadat a jaké materiály mají být použity. Např. betonové tvárnice. Na Hebl by se prý nemusel lepit polystyren, stavba by se zlevnila. Jenže tepelné ztráty by byly úplně jinde :-( Také mi vymlouval tepelné čerpadlo a podlahové topení - krb s výměníkem a v patře radiátory na samotíž je klasika, kterou dává každému. V tom jsem ale neustoupil. Přesvědčil mě na střechu se sbíjenými krovy, ušetřím prý za betonový strop. Větší přesah střechy po stranách zastíní v létě okna na jižní straně. Teď ale zjišťuji, že je problém vytvořit dostatečný přesah ve štítech a dostatečně překrýt 20 cm polystyrén.

Protože jsem elektrikář, jako projekt na elektriku mi stačí jedno liniové schema (pro stavební úřad a pro revizáka) a i to bude jinak :-) Sám si musím hlídat zóny pro umístění zásuvky v koupelně, určovat kde budou zásuvky a vypínače. I elektrice je věnovaný samostatný text.

Problémy postupně zjištěné v průběhu výstavby

stropy

Soused má dům od stejného projektanta a přes dřevěné stropy je všechno slyšet. Po chvíli hledání na internetu zjišťuji, že dřevěné stropy jsou na kročejovou průzvučnost nejhorší a nevyhovují současné normě. Projektant doporučuje dát pod OSB desky silnější mirelon, zkušenosti ostatních jsou zcela jiné. Řešením je dvojité trámování. Jedny trámy nesou podlahu (vazníky a mezi nimi stropnice), na druhé trámy (fošny 12/5 cm po metru) bude zavěšen sádrokartonový strop. Na podlaze bude ještě tenký polystyren s trubkami podlahového topení a na tom plovoucí podlaha. To by mělo tlumit dostatečně.

Protože mám v celém domě podlahové topení, na podlaze v patře je nalitý anhydtit. Pod ním je pěnová fólie Sunfloor (v současné době ho nahradil Sunflex). Kombinace poddajné vrstvy a těžké desky vytvoří dostatečné tlumení a přes stropy není nic slyšet.

schody

Schody, tak jak jsou v projektu, jsou příliš strmé. Norma připouští výšku stupňů 20 cm, doporučuje se max. 18 cm. U nás vycházely stupně přes 21 cm s úhlem stoupání cca 43 st. Proto muselo být podkroví změněno. Schody musely být prodlouženy, dveře do dětského pokoje umístěny jinam, pokoje zmenšeny na úkor chodby.

komín

V projektu je komín umístěný do osy domu. Za komínem tak vznikl prostor široký 55 cm, kam měla být umístěna krbová kamna. Dodatečně však zjišťuji, že sem kamna umístit nelze. Nejužší kamna jsou o 5 cm meněí než prostor pro ně, výrobce kamen však tak těsné umístění nepřipouští (přehřívání boků kamen). Za komínem tedy vzniká těžko využitelný prostor. Pokud by byl komín posunutý o 60 cm dozadu, vyřešil by se i problém s umístěním dveří dětského pokoje u schodů. Jenže s posunutím komína by se muselo počítat už při budování základů.

Do toho prostoru se vešel bojler, pod ním bydlí vysavač. Nakonec je ten prostor docela šikovný.

prostor v podkroví

Plocha místností v podkroví byla v projektu počítána ze vzdálenosti obvodových zdí. Použitím vazníkové konstrukce se však skutečná šířka mezi podpěrami přibližně o 1 metr zmenšena. Tak je skutečná plocha místností menší než plocha udávaná v projektu. Např. ložnice s udávanou plochou 19 m2 má ve skutečnosti 12 m2.

realizace sbíjených krovů

Dřevo na sbíjené krovy bylo v projektu špatně spočítáno, skutečné množství bylo téměř dvojnásobné. Není pravda ani to, že by sbíjené krovy byly levnější. Dřevo stálo cca 55000 Kč a dva tesaři sbíjeli vazníky téměř 2 týdny. Když k tomu přičteme cenu OSB desek na podlahu podkroví, sádrokarton na stropy, minerální vatu a práci, dostaneme se k částce podstatně vyšší, než za betonový strop. S klasickou konstrukcí mohlo být podkroví prostornější, střecha mohla být posazena výš.

Dnes už vím, že jsem si měl místo projektanta - důchodce vybrat někoho, kdo projekt kreslí na počítači, používá moderní materiály a program mu nedovolí udělat některé chyby. Projekt by byl levnější a některé programy umožňují i 3D náhledy.




.