Úvodní stránka
domeček z čeho stavět čím topit projekt pozemek základy podsyp bednění lití desky zdění elektroinstalace vazníky střecha okna polystyrén palubky fasáda omítky sádrokarton hromosvod podlahy a topení koupelna
zkušenosti

Sklo ke sprchovému koutu

Koupelnu jsem si vymyslel tak, že mi sklo ke sprchovému koutu vyšlo na vyspádovanou podlahu. Byl jsem přesvědčený, že to mají nějak vyřešené. Nemají :-( Pán v Koupelny Ptáček mi říkal, že to jde a odkázal mě na firmu Sanswiss. Jejich technik mi řekl, že to pro někoho dělali jednou a že se mu to moc nelíbilo, ať si to zkusím vyřešit jinak. Taky jsem chtěl někam schovat rozdílné spádování ve sprchovém koutu a mimo něj.

Tak jsem se pustil do vývoje. Docela si rozumím se zalívací hmotou PU501 od Elchemca, zalívám s tím kde co. Pustil jsem se do výroby soklíku. Zjistil jsem, že úžasně drží na kachličkách ... tak moc, že mám jen jeden pokus. Fakt to nejde dolů, štípala se při tom kachlička.

Potřeboval jsem formu, do které hmotu naleju. O rovnou hladinu se postará fyzika. Zkusil jsem silikonem přilepit plastové vinglíky. Jenže ani silikon z kachliček nešel. Místo jednosložkového silikonu jsem vzal dvousložkový, ale výsledek nebyl o moc lepší.

Takže to chce separátor, který musí být z kachliček odstranitelný a nesmí se dostat pod odlitek. Začal jsem tedy samolepící fólii (má slabší lepidlo, než lepící páska) a zamaskoval jsem prostředek, kam se separátor nesmí dostat. Pak jsem okolí natřel neředěným saponátem a nechal uschnout.

Na odseparovaný povrch jsem dvousložkovým silikonem nalepil vinglíky jako formičku a pro jistotu jsem je zatížil. Nožem jsem na vnitřní straně oříznul přeteklý silikon a odloupnul jsem pásku. Do vzniklé formy jsem nalil polyuretan.

Jenže aby to nebylo tak jednoduché, polyuretan jsem před tím potřeboval natónovat na odstín kachliček. Zašel jsem s plechovkou do drogerie, kde tónují polyuretanové barvy. Vybral jsem si příslušný odstín v RALu a i přes varování, že tohle není barva a že za nic neručí, mi to natónovali. Je to opravdu úplně jiné. Místo béžového odstínu vyšel tmavě šedý. Barva má asi víc bílého plnidla a tónuje se úplně jinak.

Takže jsem koupil tónovací barvy od Elchemca a pustil jsem se do míchání sám. Každou barvu jsem smíchal s polyuretanem tak, abych do výsledného množství mohl přidávat větší, dobře zvážitelné množství. Výsledek musí být reprodukovatelný. Míchal jsem vzorky, porovnával odstín. Míchal jsem bílou, tu původně natónovaanou tmavě šedou, červenou a žlutou. Až jsem to nakonec odlil.

Technici při montáži skla říkali, že něco takového ještě neviděli :-) Myslím, že se povedlo.

sklo1.jpg
sklo1
sklo2.jpg
sklo2
sklo3.jpg
sklo3
sklo4.jpg
sklo4
sklo5.jpg
sklo5
sklo6.jpg
sklo6
sklo7.jpg
sklo7
sklo8.jpg
sklo8
sklo9.jpg
sklo9
sklo10.jpg
sklo10
sklo11.jpg
sklo11
sklo12.jpg
sklo12
sklo13.jpg
sklo13
sklo14.jpg
sklo14
sklo15.jpg
sklo15