logo

Úvodní stránka Informace o firmě

LED moduly parametry, ceník informace o LED osvětlení kvalita světla chlazení LED diod napájení LED diod LED moduly, předřadník LED svítidla

mail:
info@vaelektronik.cz

pozadí

LED moduly

výkres modulů

LED moduly Vaelektronik jsou vyráběny ve dvou velikostech, pro 3 a pro 7 LED diod. Standardně jsou osazovány kombinací LED diod řady LCW CQAR.CC s CRI 96 a s barevnými teplotami 3000 a 4500K dle požadované výsledné barevné teploty. Po dohodě je možné moduly osadit i jinými LED diodymi řady Oslon square, např. LCWCQAR.EC s CRI 80, nebo LCWCQAR.PC s CRI 70 a vyšší účinností pro venkovní osvětlení. Ve stejné velikosti pouzdra se též vyrábějí barevné LED diody. Problém může být dostupnost uvedených typů v malém množství.

Provedení modulů

Velký i malý modul je na hliníkovém plošném spoji. 7 ledkový modul má odbočku za 3. a za 4. ledkou. Odbočka za 4. ledkou se využívá u předřadníků Vaelektronik pro zvýšení účinnosti. Po naběhnutí měniče se z odbočky napájí elektronika předřadníku, aby se napětí nemuselo odvozovat z celého vstupního napětí. U předřadníku s funkcí nouzového osvětlení se při sníženém napětí LED modul napájí do odbočky za 3. ledkou.

Odbočky lze využít i jinak, např. pod odbočkou osadit pouze teple bílé ledky 3000K a zkratováním horních ledek (nejlépe plynule přes regulační tranzistor) snížit barevnou teplotu světla a zároveň jeho intenzitu.

Malý tříledkový modul má odbočku za první ledkou. Při použití předřadníku Vaelektronik a dvou nebo tří malých modulů se napájecí vodič předřadníku připojí na odbočku druhého modulu (je napájen z napětí 4 ledek).

Montáž modulů

Moduly se pomocí šroubků M3 s pérovkou montují na hliníkový chladič. Na střed modulu je nutné nanést teplovodivou pastu v takovém množství, aby se přitažením šroubů roztáhla až k okrajům modulu. Je nutné chránit čočky LED diod před poškozením. Při montáži je zakázáno moduly brát do ruky za čočky LED diod.

Dokud není modul umístěn na chladiči, smí se pro ověření funkce zapnout maximálně na dobu 1 vteřiny. Na delší dobu se zapínat nesmí, došlo by k přehřátí a zničení LED diod.

Předřadník pro LED moduly

modul s předřadníkem Předřadník je určený pro napájení ze stejnosměrného napěťového zdroje, zapojení předřadníku je step down se synchronním usměrňovačem. Potřebné minimální napájecí napětí pro funkci měniče je 10V. Potřebné minimální napětí pro dosažení plného proudu LED diod je o 15% větší, než napětí připojených LED diod.

Na výstupu předřadníku jsou tři vodiče. Třetí vodič se připojuje na odbočku řetězce LED diod tak, aby mezi záporným pólem a odbočkou byly čtyři LED diody. Propojka slouží k napájení řídící části měniče ze sníženého napětí a zvyšuje účinnost předřadníku. Předřadník pracuje i bez této propojky, účinnost se však sníží o 1 až 2%.

Výstupní proud předřadníku je možné nastavit podle požadovaného výkonu svítidla v rozsahu 0 až 1A trimrem (šroubovákem), nebo řídícím napětím 0-5V. Pro regulaci jasu se nepoužívá pulsní regulace výstupního proudu, výstup předřadníku je filtrovaný LC filtrem. Proto LED diody při provozu neblikají a nenastává stroboskopický efekt. LED diody napájené kontinuálním proudem dosahují při snižování jasu lepší účinnost a tím že je výstup odrušený, nevadí delší přívody od předřadníku k ledkám.

Při proudu pod 200 mA dochází u LED diod Osram k barevnému posunu a výrobce je proto nedoporučuje při tak malém proudu používat. Při postupném stmívání to nevadí, při trvalém provozu by barevný posun mohl vadit.

Náběh světla s předřadníkem je plynulý, rozsvícení trvá 0,5 vteřiny. Rozsvícení se podobá rozsvícení halogenových žárovek. Předřadníky lze dodat i bez této funkce, případně s jinou dobou náběhu světla. Dobu náběhu je možné dodatečně prodloužit připojením kondenzátoru do řídícího vstupu, pokud se vstup nepoužívá pro řízení.

Technické parametry

vstupní napětí s modulem 7LED 28-50V
vstupní napětí s modulem 3LED 11-50V
výstupní proud 0-1A
účinnost při 0,7A 97%
rozměry 37x45mm

Lze též dodat verzi předřadníku s funkcí nouzového osvětlení. Předřadník s touto funkcí a s připojeným modulem 7LED při poklesu napájecího napětí pod 15V (zálohování osvětlení z 12V baterie) napájí pouze tři LED diody a svítidlo svítí v nouzovém režimu se sníženým výkonem. Lze tak v rámci jednoho osvětlovacího systému kombinovat funkci provozního a nouzového osvětlení. Funkci nouzového osvětlení lze též zajistit tak, že se na výstup předřadníku bez funkce nouzového osvětlení připojí pouze jeden modul 3LED. Ten potom svítí stejným výkonem i při zálohování napájení z baterie 12V.

ceník předřadníků

počet kusů, cena s DPH / bez DPH 1 - 4 ks 5 - 9 ks 10 a víc ks
předřadník pro DC napájení 28(12)-50V*, 0-1A 750Kč / 620Kč 700Kč / 579Kč 670Kč / 554Kč
předřadník s funkcí nouzového osvětlení 870Kč / 719Kč 830Kč / 686Kč 760Kč / 628Kč

*rozsah napájecího napětí 28-50V platí pro 7 ledkový modul, 12-50V pro 3 ledkový modul.