logo

Úvodní stránka Informace o firmě

LED moduly parametry informace o LED osvětlení kvalita světla chlazení LED diod napájení LED diod LED moduly, předřadník LED svítidla

mail:
info@vaelektronik.cz

pozadí

Jak šla historie

LED diody patří mezi moderní a velmi účinné zdroje světla. Ledky s indexem podání barev CRI>90 dosahují kvalitu světla srovnatelnou s klasickou žárovkou. Při tom životnost LED diod přes 50000 hodin je 10x vyšší než životnost dříve používaných zářivkových úsporných žárovek a spotřeba energie je nižší. LED diodám nevadí časté rozsvěcení a s příslušným předřadníkem lze řídit jejich jas.

V následující tabulce jsou průměrné náklady na pořízení a provoz světelných zdrojů se světelným tokem 1300 lm (jako 100W žárovka) za dobu provozu 50000 hodin, je to počítané někdy v roce 2015.

počet žárovek celková cena spotřebovaná energie cena za energii, 3 Kč/KWh celkové náklady
klasická žárovka 100W, 13 lm/W, životnost 1000 hodin 50 ks 500 Kč 5000 KWh 15000 Kč 15500 Kč
halogenová žárovka 76W, 17 lm/W, životnost 2000 hodin 25 ks 1250 Kč 3800 KWh 11400 Kč 12650 Kč
úsporná žárovka CFL 22W, 60 lm/W, životnost 5000 hodin 10 ks 1500 Kč 1100 KWh 3300 Kč 4800 Kč
LED modul + napaječ, 15W, 85 lm/W životnost 50000 hodin 1 ks 1100 Kč 750 KWh 2250 Kč 3350 Kč

Proč jsou lepší LED moduly než LED žárovky? I přes relativně vysokou účinnost LED dioda přemění většinu energie na ztrátové teplo, které je potřeba odvést. Proto mají LED žárovky malý výkon, svojí plochou neuchladí obvykle více, než 10W. Další problém je kvalita světla. Luminofory s vysokým indexem podání barev mají o něco nižší účinnost a to se výrobcům LED žárovek při omezených možnostech chlazení příliš nehodí. I když rozdíl už není jak býval a kvalitní LED žárovky se objevují. U LED žárovek je obvykle udávána barevná teplota, ale často chybí index podání barev CRI (Ra). U levnějších LED žárovek dříve býval problém s životností z důvodu napájení přes předřadný kondenzátor, ale tohle řešení se snad už nevyskytuje. Životnost LED žárovky si zkrátí někdy i sám uživatel tím, že jí umístí do uzavřeného svítidla, kde se přehřívá.

V konstrukci LED svítidel lze sledovat dva směry. Plošná svítidla s velkým počtem malých LED diod rovnoměrně rozmístěných na chladící ploše a svítidla, kde je výkon soustředěn na malé ploše a teplo se z LED modulu odvádí do velkého chladiče. Obě řešení mají své výhody a nevýhody, rozhodnutí mezi nimi je věc návrhu disajnu. Chladič může být pro desítky Wattů i relativně malý, pokud se použije speciální žebrovaný chladič s větrákem. Větráky pro LED svítidla mají velmi nízkou hlučnost a dlouhou životnost. Pasivní chlazení má však své výhody jako je spolehlivost, neomezená životnost chladiče a obvykle i nižší cena.

Pokud jsme ochotni výběr svítidel omezit na bodovky (downlighty) a plochá stropní svítidla, tedy v principu můžeme využít "svítící díru ve stropě" a na instalaci svítidel pamatujeme už při stavbě nebo rekonstrukci stropu, je možné s výhodou použít relativně rozměrné chladiče umístěné uvnitř v sádrokartonovém stropě.

U svítidel s LED moduly, kde je konstrukčně zajištěno dostatečné chlazení, není problém dosáhnout výrobcem udávanou životnost LED diod 50000 hodin. Prakticky by měly LED moduly vydržet dostatečně dlouho na to, abychom je vyměnili né pro ztrátu funkčnosti, ale pro zastaralost a nahradili je něčím jiným s ještě lepšími parametry, obdobně jako přistupujeme např. k rekonstrukci bytu.

Odstín a kvalita světla

Pro osvětlení interiéru je zásadní volba odstínu světla, jeho barevná teplota a index podání barev. V zásadě u LED diod platí, že směrem k teplejším odstínům klesá účinnost, zejména pod barevnou teplotou 3000K. Barevná teplota 3000K je velmi podobná žárovce, světlo je vhodné pro osvětlení interiéru. Barevná teplota 3300K je velmi podobná halogence. Na práci je vhodnější bělejší světlo 3500 až 4000K. Pro venkovní osvětlení se obvykle používají LED diody ještě studenějších odstínů s maximální účinností, kde kvalita barevného podání není důležitá a obvykle bývá nižší. Ale třeba u světla na terase, které rozsvítíme občas na chvíli, nemá cenu řešit o 10% vyšší účinnost ledek "street" s mizerným spektrem a dáme si tam kvalitní světlo. Ono se to už postupně přehodnocuje i u veřejného osvětlení.


Něco o spektrech ...