logo

Úvodní stránka Informace o firmě

Hodiny DCF normálový kmitočet Doplňky pro UL El. polarizovaná drenáž osvětlovací LED moduly zakázková výroba

Bastlířský koutek Topíme tepelným čerpadlem fotky

mail:
info@vaelektronik.cz

pozadí

Kontakt na firmu:

VA elektronik
Ing. Vladimír Anděl
289 13 Hořátev 298


IČ: 14793342
tel.608 371 414


email: info@vaelektronik.cz

Historie a činnost firmy

V roce 1991, kdy byl zrušen Ústav vývoje a racionalizace ŽPO, parta vývojářů pokračovala nejprve jako sdružení podnikatelů, později jsme založili firmu PIK, s.r.o.. V té době se zakládalo velké množství soukromých rádií a myslel jsem si, že všichni budou potřebovat přesný čas a časové znamení. Proto jsem vyvinul hodiny DCF-1 které by potřebám soukromých rádií vyhovovaly.

Skutečnost však byla jiná a většina rádií, která napodobovala programové schema Českého rozhlasu, později končila pro nízkou sledovanost. V té době Český rozhlas řešil časové znamemí pro kraje. Některé kraje měly časovou ústřednu Pragotron s přijímačem tehdy již k zániku odsouzené OMA50, jiné měly jako pozůstatek z dob socialismu pronajatou neskutečně drahou linku z Prahy. Po menších úpravách jsme hodiny původně vyvinuté pro soukromá rádia začali ve firmě PIK vyrábět a postupně jsme jimi vybavili všechny kraje u nás a celý Slovenský rozhlas.

Když jsem v roce 1995 chtěl přepsat program z tehdy již zastaralého procesoru 8048 na 8051, kolegové ve firmě byli zásadně proti. V té době již byla většina krajů našimi hodinami DCF-1R vybavena a nebyla perspektiva další výroby. Navíc zaměření firmy bylo jiné a tak jsem se vývojem a výrobou DCF modulů začal zabývat jako fyzická osoba, mimo firmu PIK.

Výroba DCF modulů je spíše kusová až malosériová, proto se s tím všechny větší firmy přestaly zabývat a pravděpodobně jsem v celé republice zůstal sám. V současné době mám vývojově dokončené a dlouhodobým provozem ověřené dekódovací jádro, ve kterém je snad vše, co by dobrý DCF přijímač měl umět. Sortiment modulů je průběžně doplňován podle požadavků zákazníků.

Nejvíce žádané moduly DCF-S jsou používány pro synchronizaci systémového času počítačů. Dva výstupní komunikační protokoly pokryjí požadavky uživatelů různých operačních systémů, obdobný modul DCF-S1 s výstupem TTL je určený pro spojení s mikroprocesorovými systémy.

Moduly DCF-LRX slouží na hvězdárnách jako mnohem dokonalejší náhrada levných přijímačů, jaké dodával např. Conrad, nebo přijímačů vytažených z DCF budíků. Při spuštění vkladače časové informace do videa s připojeným DCF přijímačem se někdy dlouho čekako na zasynchronizování, zatímco signál z trvale běžícího modulu DCF-LRX je k dispozici kdykoliv. Moduly DCF-L bez přijímače slouží např. na jaderné elektrárně v Dukovanech pro zálohování časové informace rozváděné po celém objektu po datových linkách. Levnější moduly DCF-SL a DCF-SL2 též s procesorovým zpracováním signálu jsou úspěšně využívány místo samotných DCF přijímačů pro příjem v problematických místech, kde nedostatečné zabezpečení jiných programů proti chybám v signálu selhává a dochází k přepisování času. Pro modernizaci časových ústředen DCF-1R v rozhlase byl vytvořen modul DCF-P jako náhrada původního, dnes již nesehnatelného procesoru 8048 (80C39).

Od roku 2008 ve spolupráci s firmou KPTECH vyvíjím a vyrábím elektrické polarizované drenáže.