logo

Úvodní stránka Informace o firmě

LED moduly parametry, ceník informace o LED osvětlení kvalita světla chlazení LED diod napájení LED diod LED moduly, předřadník LED svítidla

mail:
info@vaelektronik.cz

pozadí

LED moduly

výkres modulů

Zde je poopis LED modulů, ze kterých mám poskládané osvětlení v domě. LED moduly ani předřadníky už nevyrábím. Takže jen pro inspiraci.

LED moduly Vaelektronik jsou vyráběny ve dvou velikostech, pro 3 a pro 7 LED diod. Standardně jsou osazovány kombinací LED diod řady LCW CQAR.CC s CRI 96 a s barevnými teplotami 3000 a 4500K dle požadované výsledné barevné teploty.

Provedení modulů

Velký i malý modul je na hliníkovém plošném spoji. 7 ledkový modul má odbočku za 3. a za 4. ledkou. Odbočka za 4. ledkou se využívá u předřadníků Vaelektronik pro zvýšení účinnosti. Po naběhnutí měniče se z odbočky napájí elektronika předřadníku, aby se napětí nemuselo odvozovat z celého vstupního napětí.

Předřadník pro LED moduly

modul s předřadníkemPředřadník je určený pro napájení ze stejnosměrného napěťového zdroje, zapojení předřadníku je step down se synchronním usměrňovačem.

Na výstupu předřadníku jsou tři vodiče. Třetí vodič se připojuje na odbočku řetězce LED diod tak, aby mezi záporným pólem a odbočkou byly čtyři LED diody. Propojka slouží k napájení řídící části měniče ze sníženého napětí a zvyšuje účinnost předřadníku. Předřadník pracuje i bez této propojky, účinnost se však sníží o 1 až 2%.

Výstupní proud předřadníku je možné nastavit podle požadovaného výkonu svítidla v rozsahu 0 až 1A trimrem (šroubovákem), nebo řídícím napětím 0-5V. Pro regulaci jasu se nepoužívá pulsní regulace výstupního proudu, výstup předřadníku je filtrovaný LC filtrem. Proto LED diody při provozu neblikají a nenastává stroboskopický efekt. LED diody napájené kontinuálním proudem dosahují při snižování jasu lepší účinnost a tím že je výstup odrušený, nevadí delší přívody od předřadníku k ledkám.

Při proudu pod 200 mA dochází u LED diod Osram k barevnému posunu ke studenější barvě a výrobce je proto nedoporučuje při tak malém proudu používat. Při postupném stmívání to nevadí, při trvalém provozu by barevný posun mohl vadit. Proto v současné době doplňuji další ledky 2400K, na které výkon přechází při snížení proudu a tím světlo při snižování výkonu žloutne. Náběh světla s předřadníkem je plynulý, rozsvícení trvá 0,5 vteřiny. Rozsvícení se podobá rozsvícení halogenových žárovek.

Technické parametry

vstupní napětí s modulem 7LED 28-50V
vstupní napětí s modulem 3LED 11-50V
výstupní proud 0-1A
účinnost při 0,7A 97%
rozměry 37x45mm