Fotky

Zde se budou postupně objevovat některé fotky, o kterých se domnívám, že se mi alespoň trochu povedly.

Dříve, když bylo zvykem dělat černobílé fotky, jsem vysedával u zvětšováku a vymýšlel jsem, co s kterým obrázkem udělat. S přechodem na barvu se situace změnila. Dělat barevné fotky doma bylo neúnosně časově náročné a navíc s nejistým výsledkem. Proto jsem rezignoval a přešel jsem na fotky "konzumního typu", kdy jsem jen cvaknul foťákem a o zbytek se postaral minilab. Moje zásada "nikdy foťák s automatikou", jaksi brala za své. Expozici si sice nastavím jak potřebuju, ale pozitivní proces s menším expozičním rozsahem je řízen automatikou a minilab si z negativu vybere jen tu část světelného rozsahu, kterou uzná za vhodnou :-( takže na fotce stejně není to, co bych tam chtěl mít já.

Doba pokročila a přešel jsem na digitál, který jsem vždycky odmítal. Minolta A200 má se svými 8 megapixely rozlišení srovnatelné s kinofilmem a ani v dynamickém rozsahu není výrazně horší. Foťák po dědovi, s měchem a s negativem 6x9 je sice stále nepřekonatelný, ale v dnešní době opravdu není čas na vysedávání ve fotokomoře. Dělat fotky na počítači je pohodlí, kterému nelze odolat.

Pokud se fotky nevejdou na displej, přepněte si prohlížeč na zobrazení "celá obrazovka", na klávesnici F11. Zpět se přepíná též F11. Funguje to v Internet Exploreru i ve Firefoxu (ostatní prohlížeče jsem nezkoušel).

návrat na začátek stránky
návrat na bastlířský koutek

Různá havěť

Je hezké koukat do očí třeba čmelákovi. Není tak jednoduché přiblížit se k němu ze správné strany, aby neuletěl a ještě mít dobré světlo. Ale občas se podaří.

Nymburk v noci

Pár obrázků z Nymburka při večerní procházce okolo Labe.

kamenný most
kamenný most
kostel
kostel
nymburské hradby
nymburské hradby
elektrárna
elektrárna

Velká voda v Nymburce

Povodeň do Nymburka přišla 31.3. 2006. Nestalo se nic zvláštního, snad jen pár zaplavených sklepů. Labe bylo počátkem 20. století narovnáno a prohloubeno, tehdy se to dělalo za pomocí parních bagrů. Takže místo aby se voda rozlila u nás, protekla až do Ústí nad Labem, kde se zastavila o skály.

Labe u Nymburka

Okolo Labe vede z Nymburka do Poděbrad po obou stranách cyklostezka. Ta na pravé straně je starší, hrbolatá od kořenů stromů a jezdí se tam převážně na kole. Cesta na levé straně má ještě kvalitní povrch a tak je plná bruslařů. Na kole se tam dá jet jen pozdě večer, ale zase bez rizika že po tmě najedeme na kořen.

Značená cyklostezka je sice z Mělníka až do Chvaletic, ale ne všude je vyasfaltovaná, ne všude vede těsně u Labe a někde je to opravdu jen pěšinka. Ta naše z Nymburka do Poděbrad je nejlepší.

cesta ohyb ohyb2 pres Labe U Nymburka
Velké Zboží před Nymburkem

Jezero v Sadské

Jezero vzniklo blízko Labe těžbou písku a po obou stranách jsou slepá ramena Labe - zbytky meandrů původního koryta Labe. Do jezera pramení i minerálka, která vodu dlouho chránila před sinicemi. V posledích letech však teplo a intenzívní krmení ryb mělo za následek, že jezero bylo koncem léta zelené.

Uprostřed jezera zůstal ostrůvek vyhlášený za ptačí rezervaci. Ostatně celé okolí jezera je chráněná krajinná oblast. Na jezeře je i nuda pláž, přes kterou vede turisticky značená "naučná" cesta :-) . Dříve se nudisti rozčilovali, teď je to už každému jedno.

břeh cesta nuda pláž pláž ostrůvek

Jezero na podzim

K jezeru a do lesů v okolí se chodí nejen v létě, ale po celý rok. Zatím co v létě jsou všichni naložení ve vodě, na podzim sedí u vody a koupou jen háček se žížalou :-) Jezero je krásné v každém ročním období.

Jednou v zimě jsem jezero přešel na běžkách a takových turistů tam bylo víc. Rybářka tehdy vypadala jako vysokohorská chata. Všude zapíchané lyže a uvnitř všichni pili čaj s rumem - je vidět že praví sportovci nevymřeli :-)

Měl jsem sice fotky ze všech ročních období, ale znáte to. O zálohování dat se člověk začne starat až po havárii disku :-( . Ale snad zase bude sníh a povede se něco nafotit.

Lesy okolo Sadské

V lese se dá na podzim vidět spousta krásných věcí a chodí se sem nejen na houby. Blízko jezera je také slepé rameno Labe, kde ve stojaté vodě žije mnoho chráněných živočichů. Předpokládal bych, že chráněné oblasti by měly být původní, přírodou vytvořené a měli bychom je chránit, aby v původním stavu zůstaly i pro příští generace. Nic z toho tady neplatí. Tůňky vznikly jako zbytky původního koryta při bagrování Labe začátkem 20. století. Ve stojaté vodě žijí jiné rostliny a jiní živočichové než v původním Labi. Navíc pískové břehy jezera se pomalu sesýpají a je jen otázka času, kdy se jeho voda s těmito jezírky propojí. Tak co vlastně chráníme a proč? Snad jen že rádi něčemu věříme a nebo že je to hezké.

Obrázky z Kroměříže

Do Kroměříže jezdím každé jaro na Fonorallye, tradiční soutěž Českého fonoklubu. Když se za CK monarchie rozhodovalo, jestli hlavní železniční trať povede přes Přerov nebo přes Kroměříž, zvítězil Přerov. Proto Kroměříž zůstala jako město nedotčené průmyslem, s historickým a památkově chráněným historickým centrem, se zámkem a rozlehlými zahradami.

radnice
radnice
náměstí
náměstí - radnice
náměstí
náměstí - zámek
podloubí
podloubí
zámek
zámek
zámek
zámek
Květná zahrada - info
Květná zahrada - info
Květná zahrada
Květná zahrada
Květná zahrada
Květná zahrada
Květná zahrada
Květná zahrada
Květná zahrada
Květná zahrada
Květná zahrada - skleník
Květná zahrada - skleník

Pivovar 2009

Už tradičně v Nymburce proběhly slavnosti Postřižinského pivovaru. Na dvoře pivovaru se vystřídalo několik kapel, pořad uváděla Haidi Janků. Byly tam stánky nejen s pivem, nechyběl ani historický vláček. Zúčastnila se i část klubu KPP :-)

piv01.jpg
piv01
piv02.jpg
piv02
piv03.jpg
piv03
piv04.jpg
piv04
piv05.jpg
piv05
piv06.jpg
piv06
piv07.jpg
piv07
piv08.jpg
piv08
piv09.jpg
piv09
piv10.jpg
piv10
piv12.jpg
piv12
piv13.jpg
piv13
piv14.jpg
piv14
piv15.jpg
piv15
piv16.jpg
piv16

Český Ráj 2009

V rámci cyklistického výletu v červenci 2009 jsem si prošel i Prachovské skály. Bylo to jen pár dní po vichřici, kus cesty po červené byl uzavřený pro spadané stromy. Dobrá zpráva je, že skály vítr neodfouk a stále stojí i šikmá věž :-)

craj13.jpg
craj20.jpg
craj25.jpg
craj28.jpg
craj31.jpg
craj34.jpg
craj37.jpg
craj40.jpg
craj43.jpg
craj45.jpg
craj52.jpg
craj64.jpg
craj75.jpg

Želivka 2009

V rámci cyklistického výletu v září 2009 jsem se podíval i na Želivku v bývalých (původních) Dolních Kralovicích. V době, kdy se přehrada napouštěla a vesnice byla již dávno srovnána se zemí, tady fungovalo detašované pracoviště Institutu hygieny a epidemiologie. Později laboratoř přešla pod krajskou hygienickou stanici, až po roce 1989 byl provoz ukončen. Z přehrady se pravidelně odebíraly vzorky vody a dělaly se rozbory. S tátou, který učil na poděbradské elektrofakultě, jsme tady v letech 1970 až 1980 dělali zařízení pro měření parametrů vody s rádiovým přenosem dat. Já jsem se na tom tehdy podílel jako student formou brigád.

Nyní ze všeho zbyly dva domy, postupně zarůstající divokou vegetací. Pod trávou se dá najít silnice k vodě a bývalá železniční trať pod mostem.

zelivka_01.jpg
zelivka_02.jpg
zelivka_03.jpg
zelivka_04.jpg
zelivka_05.jpg
zelivka_06.jpg
zelivka_07.jpg
zelivka_08.jpg
zelivka_09.jpg
zelivka_10.jpg
zelivka_11.jpg

Našel jsem i pár starých fotek z doby, kdy to celé fungovalo. K pracovním dovednostem mimo jiné patřilo řídit různé motorové lodě a chytat ryby. Když jeli esenbáci na motorovém člunu chytat rybáře - pražáky, táhli za sebou čeřen. Aby byly rybičky jako návnada na štiky, nebo večer na candáta. Z ryb v přehradě byly (a nejspíš ještě jsou) převážně štiky. Protože čistí vodu, byly do přehrady uměle vysazeny. Připravovali jsme je na spoustu způsobů...

vor_1.jpg
vor_2_zboku.jpg
vor_3_chemie.jpg
vor_4_naiada.jpg
vor_5_ustredna.jpg

Opaťák v podvečer

U Opatovic, mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, jsou velké pískovny a v důsledku jejich činnosti vznikají rozsáhlá jezera. Tři jezera jsou těsně vedle sebe, oddělená jen úzkým břehem s cestou. Během mnoha let zarůstají břehy rákosem, stromy a křovím. Mezi tím jsou vyšlapané cestičky do vody.

V jarní podvečer je všude slyšet zpěv ptáků - kosi, kukačky a rákosníci.

mapa
op_jez1.jpg
op_jez2.jpg
op_jez3.jpg
op_jez4.jpg
op_jez5.jpg
op_jez6.jpg
op_jez7.jpg
op_jez8.jpg
op_jez9.jpg

Toho rákosníka si můžete i poslechnout. rákosník, zvukový záznam

Velká a Malá Amerika

Tento bývalý vápencový lom se nachází u Mořiny, blízko Berouna. Vstup do lomu je nebezpečný a prý tam každý rok někdo přijde o život. Přesto tam lidi chodí a bylo jich tam tolik, že jsem koupání v čisté vodě také neodolal. Přes to že prvních asi 10 metrů se leze po laně, byli dole lidé i s malými dětmi a dokonce se psy.

am01.jpg
am02.jpg
am03.jpg
am04.jpg
am06.jpg
am07.jpg
am08.jpg
am09.jpg
am10.jpg
am11.jpg
am12.jpg
am13.jpg
am15.jpg
am16.jpg
am17.jpg
am18.jpg

Do Malé Ameriky jsem nakouknul jen z vrchu. Lom je sice úplně nepřístupný, ale dole je vyšlapaná cesta, ohniště a dva mladíci se tam zrovna opalovali. Trempové asi vědí, kudy...

mala1.jpg
mala2.jpg
mala3.jpg
mala4.jpg

Kokořínsko

Krásný květnový víkend a něco málo z Kokořínska

01koko.jpg
02koko.jpg
03koko.jpg
04koko.jpg
05koko.jpg
06koko.jpg
07koko.jpg
08koko.jpg
09koko.jpg
10koko.jpg
11koko.jpg

Staré fotky ze Slovenského Ráje

Na vojně jsem byl v Popradu a do Slovenského Ráje to bylo kousek. Vlakem do zastávky Letanovce a dál přes cikánskou vesnici na Kláštorisko. Fotky jsou z roku 1981 a některé z roku 1984, když jsem tam byl znova s partou a na Kláštorisku jsme měli stany. Dnes už to tam možná vypadá jinak, možná se ty žebříčky tolik neviklají jako tenkrát.

slovraj01.jpg
slovraj02.jpg
slovraj03.jpg
slovraj04.jpg
slovraj05.jpg
slovraj06.jpg
slovraj07.jpg
slovraj08.jpg
slovraj09.jpg
slovraj10.jpg
slovraj11.jpg
slovraj12.jpg
slovraj14.jpg
slovraj15.jpg
slovraj16.jpg
slovraj17.jpg
slovraj19.jpg
slovraj20.jpg

Slovenský Ráj po 30 letech

Výlet do Slovenského Ráje na konci července 2013, ubytování v chatičce v osadě Košiarny Briežok. Chatka na kraji lesa je malá, jednoduše zařízená, ale je tam vše potřebné. Je to trochu dál od Kláštoriska, trochu jsme neodhadli vzdálenosti. Vraceli jsme se v půl jedenácté večer a bez baterky. Ještě že svítil měsíc. Druhý den byl proto odpočinkový, Dobšinská ledová jeskyně a termální bazény ve Vrbově.

O hospodě na Kláštorisku jsem si přečetl né příliš hezké věci. Je to psané už v roce 2008, tak jsem byl v klidu. Přece se to dávno muselo změnit ... nezměnilo :-( Hospoda neudržovaná snad od doby socialismu, guláš nic moc za 7 euro. Asi že v okolí není konkurence?

slovr_02_cingov.jpg
slovr_03_bp.jpg
slovr_05_v_kysel.jpg
slovr_06_v_kysel.jpg
slovr_07_v_kysel.jpg
slovr_08_v_kysel.jpg
slovr_09_v_kysel.jpg
slovr_10_v_kysel.jpg
slovr_11_v_sokoli.jpg
slovr_12_v_sokoli.jpg
slovr_14_v_sokoli.jpg
slovr_15_v_sokoli.jpg
slovr_16_v_sokoli.jpg
slovr_17_v_sokoli.jpg
slovr_18_v_sokoli.jpg

V ledové jeskyni jsem očekával spoustu ledových krápníků - rampouchů. Byly tam, ale až na konci. Jinak byly všude jen spousty ledu.

slovr_19_v_dobs.jpg
slovr_21_v_dobs.jpg
slovr_22_v_dobs.jpg
slovr_23_v_dobs.jpg
slovr_24_v_dobs.jpg
slovr_25_v_dobs.jpg
slovr_26_v_dobs.jpg
slovr_28_v_dobs.jpg
slovr_29_v_dobs.jpg
slovr_30_v_dobs.jpg
slovr_32_v_dobs.jpg
slovr_34_v_dobs.jpg

Od pramene Labe

Srpen 2013, cesta vlakem do Vrchlabí a pak zpátky na kole podle Labe. První den jsme chtěli dojet k přehradě Les království, nakonec jsme spali zase ve Vrchabí. I tak jsme za ten den ujeli 50 km v náročných kopcích. Druhý den z Vrchabí 100 km do Bohdanče, až do Hradce se jede většinou z kopce a po asfaltu. Za Hradcem jsme se od Labe odchýlili a jeli okolo jezer a Opatovického kanálu. Na Labskou jsme se dostali zase ve vesničce Břehy.

Už za Hradcem Králové asfaltová idylka skončila. Kde se nejelo po silnici, jelo se po polních cestách. Takhle se jede až do Kolína, kde se nám také podařilo úspěšně zabloudit. Asfaltová cyklostezka zatáčí od Labe okolo hřiště, jen tam chybí značení. Dál ale stejně vede dle mapy jen nějaká pěšina, tak jsme jeli do Velkého Oseka po asfaltové cyklostezce vedle silnice. Dál až do Nymburka už zase pokračuje asfalt podle Labe.

labe01.jpg
labe02.jpg
labe03.jpg
labe04.jpg
labe05.jpg
labe06.jpg
labe07.jpg
labe08.jpg
labe10.jpg
labe11.jpg
labe12.jpg
labe13.jpg
labe14.jpg
labe15.jpg
labe16.jpg
labe17.jpg
labe18.jpg
labe19.jpg
labe20.jpg
labe21.jpg

Podzimní Labe

V podzimních mlhách toho není moc vidět, ale občas přece něco.

labep1.jpg
labep2.jpg
labep3.jpg
labep4.jpg

pár fotek od Berounky a z okolí

Červené hromnické jezírko vůbec nebylo červené, spíše do zelena. Ale třeba je to na podzim jinak. Berounka kousek nad Šlovickým mlýnem při pohledu z jediného kopečka, který na cestě u řeky je.

rak1.jpg
rak2.jpg
rak3.jpg
rak4.jpg
rak5.jpg
rak6.jpg
rak7.jpg

Ohňostroj 1. ledna 2014 v Nymburce

Ohňostroj letos trval 20 minut a již tradičně byl hezký.

ohn14_01.jpg
ohn14_02.jpg
ohn14_03.jpg
ohn14_04.jpg
ohn14_05.jpg
ohn14_06.jpg
ohn14_07.jpg
ohn14_08.jpg
ohn14_09.jpg
ohn14_10.jpg
ohn14_11.jpg
ohn14_12.jpg
ohn14_13.jpg
ohn14_14.jpg
ohn14_15.jpg
ohn14_16.jpg
ohn14_17.jpg
ohn14_18.jpg
ohn14_19.jpg
ohn14_20.jpg
ohn14_21.jpg
ohn14_22.jpg
ohn14_23.jpg
ohn14_24.jpg
ohn14_25.jpg
ohn14_26.jpg
ohn14_27.jpg
ohn14_28.jpg
ohn14_29.jpg
ohn14_30.jpg
ohn14_31.jpg
ohn14_32.jpg
ohn14_33.jpg
ohn14_34.jpg
ohn14_35.jpg
ohn14_36.jpg
ohn14_37.jpg

Mělník a Kokořínsko duben 2014

Kokořínsko pro změnu z druhé strany, od Mělníka.

koko01.jpg
koko02.jpg
koko03.jpg
koko04.jpg
koko05.jpg
koko06.jpg
koko07.jpg
koko08.jpg
koko09.jpg
koko10.jpg
koko11.jpg

Fotogalerie byla vytvořena pomocí programu XnView.