Porovnání elektretových mikrofonů

Při problémech se šumem elektretové vložky jsem si koupil jednu "no name" za 15 Kč v PS, dvě MCE202 v GESu a porovnával jsem to se starou kapslí z magneťáku K10. Měření je pouze relativní, poměr šumu k signálu z pískátka měřáku. Mikrofon byl umístěn v definované poloze na pivní lahvi. Šum nešel přes váhový filtr, byl měřen lineárně v rozsahu 40 Hz az 20KHz. Záznam byl proveden na minidisk s následným přepisem do počítače.

MCE20215,8 dB
MCE20220,5 dB
no name z FK11,8 dB
starý z K1035,5 dB

Ten 15 let starý mikrofon má stejný průměr, ale je z nich nejdelší (10 mm). Takže když se chce, ten nízký šum jde dosáhnout. Jenže dá se dnes takova kapsle sehnat?

Napadlo mne, že ten starý mikrofon má asi větší polarizační napětí a že by šum těch nových vložek šel vylepšit přivedením externího napětí. Proto jsem jednu vložku rozebral a provedl špionáž.

elektret mic

Mám dojem, že u těch starých, poctivých byla za membránou vložena ještě nějaká elektretová hmota. Jenže jedinou fungující vložku si likvidovat nebudu. Tady jsem našel jen klasické uspořádání kondenzátorového mikrofonu, kde za membránou je kovová protielektroda s dírkama. Jediné, co zde funguje jako elektret, je zpolarizovaný plast membrány. Vložka je konstrukčně provedena tak, že stačí na plošném spoji tvořícím zadní stěnu odškrábnout spoj jednoho vývodu na kovový obal a na obal přivést polarizační napětí. Pokusy jsem dělal s tou nejhorší vložkou z PS.

Přivedením napětí cca 50V se citlivost zvýšila na necelý dvojnásobek a při dalším zvětšování napětí se už membrána lepila. Takže tudy také cesta nevede.