logo

zpět na hlavní menu

úvod download časovač k Minolta A200 odpájení SMD stavíme Biprog úprava magnetofonu kond. mikrofon různé měřící doplňky plošné spoje různé zdroje oprava TV ovladače grafy a vzorce antény vysílač AM různé mimo téma, léčitelství

fotky

stavba domečku

mail:
info@vaelektronik.cz
pozadí

stavíme programátor Biprog

Protože používám pro jednočipy ještě staré dosovské programy a ty nechodí pod win XP, udržuji si pro tento účel ještě starý počítač s win 98 a bohužel i bez USB. Problém byl s přechodem z AT89C4051 na AT89LP4052, které vyžadují sériové programování. Ponyprog, který používám na ostatní obvody, tyto Atmely neumí. Nejprve jsem vyzkoušel jiný programátor připojený přes LPT, ale skončilo to hláškou že procesor nepodporuje funkci "time stamp information". Tato funkce se používala pro časování programátoru.

Řešením byl programátor připojený na sériovou linku. Tedy programátor s vlastní inteligencí, ne takový, který by využíval jen pomocné bity ze sériové linky pro přímé spojení s programovaným procesorem.

Volba padla na Biprog pana Luboše Ruckla, protože je dobře zdokumentovaný, autor konstrukci aktualizuje a v případě problémů mi byl ochotný poskytnout potřebnou pomoc. Ta byla nakonec při stavbě programátoru potřeba. Aby se ostatní vyvarovali stejných chyb jako já, rozhodl jsem se půvudní popis pana Ruckla trochu zkrátit a doplnit dalšími informacemi. Patřím k lidem co návod čtou až když selhalo i to největší kladivo :-) a mám rád takový návod, kde se hned na první straně dočtu třeba jak jsou zapojené konektory, nebo co signalizují ledky. Pro prototypovou výrobu plošných spojů jsem dříve používal tiskárnu s rozlišením 300 DPI, takže jsem původní obrazec desky převzorkoval do tohoto rozlišení a trochu doretušoval. Pro tisk se zachováním měřítka zadáním DPI používám Irfanwiew. V image/resize/resample dole zadám 300DPI a ve file/print zvolím Original size(from image DPI). Pokud máte tiskárnu s vyšším rozlišením, můžete těch 300DPI použít taky, při šířkách spojů a mezer na desce to úplně stačí.

Pozor, v češtině Irfanu CEECH2.dll verze 4.27 je chyba, v obrázek/změnit velikost/převzorkovat je dole místo DPI uvedeno ŠÍŘKA. Nenechte se zmást :-) CEECH1.dll je v pořádku.

Zde je ke ztažení:

popis

návod

plošný spoj 300 DPI